محتوای بلاگری

تراریوم + آموزش ساخت تراریوم + خرید

تراریوم + آموزش ساخت تراریوم + خرید

خرید تراریوم کاکتوس,تراریوم آبی,تراریوم در بسته,تراریوم بزرگ,تراریوم شیشه ای,تراریوم چیست,تراریوم گل,تراریوم ماهی

پرورش و نگهداری از گل و گیاه نیازمند دانش کافی در مورد گیاهان و صرف وقت برای نگهداری و رسیدگی از آن‌هاست. یکی از روش‌های که می‌توانید در فضاهای کوچک از گل و گیاه نگهداری کنید استفاده از تراریوم است. تراریوم فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و نیاز به مراقبت‌های خاص ندارد. در این مقاله به بررسی تراریوم چیست پرداخته شده و نحوه ایجاد آن آموزش داده می‌شود.

تراریوم چیست؟

تراریوم چیست؟

تراریوم باغ شیشه‌ای یک نوع منحصر به فرد از پرورش گیاه است که شامل یک محفظه شیشه‌ای یا پلاستیکی است که گیاه مورد نظر درون آن قرار می‌گیرد. محفظه تراریوم به صورتی است که نور خورشید بتواند به گیاهان درون آن برسد. همچنین در دو نوع در بسته یا باز ساخته می‌شوند. تراریوم‌ها می‌توانند کاملاً بسته شوند تا از خارج شدن رطوبت جلوگیری کنند، اما در بیشتر مواقع تا حدی باز می‌مانند تا هوا در میان آن‌ها جریان داشته باشد. تراریوم‌های باز کمتر از تراریوم‌های بسته دچار مشکلات تراکم و بیماری‌های قارچی گیاه می‌شوند. تراریوم یک گل خانه داری کامل است که در ابعاد کوچک و مینیاتوری ساخته شده است. انواع تراریوم چیست؟

 • تراریوم بسته

اگر تراریوم به صورت بسته باشد بخار آب تولید شده توسط گیاهان به دیواره محفظه می‌چسبد و با چکه کردن درون ظرف جذب ریشه می‌شود. این کار به صورت پیوسته درون محفظه صورت می‌گیرد و چرخه طبیعی ایجاد شده باعث رشد گیاهان می‌شود. تراریوم بسته برای انواع گیاهان گرمسیری، مانند خزه‌ها، ارکیده‌ها، سرخس‌ها و گیاهانی که در محیط مرطوب گرمسیری رشد می‌کنند مناسب است. تراریوم لازم است یک بار در هفته باز شود تا رطوبت اضافی هوا و دیواره ظرف از آن خارج شود. این کار برای جلوگیری از رشد کپک یا جلبک انجام می‌شود که می‌توانند به گیاهان آسیب رسانده و باعث تغییر رنگ دو طرف تراریوم شود. گاهی اوقات نیز به آبیاری نیاز دارند، عدم وجود تراکم در دیواره‌های تراریوم یا هرگونه پژمردگی گیاهان، شاخصی است که نشان می‌دهد تراریوم به آب نیاز دارد.

 • تراریوم باز

تراریوم باز برای گیاهانی که رطوبت و رطوبت خاک کمتری مانند گیاهان معتدل را ترجیح می‌دهند، مناسب‌تر است. همه گیاهان به محیط مرطوب تراریوم‌های بسته احتیاج ندارند و این فضا برای آن‌ها مناسب نیست. برای گیاهان سازگار با آب و هوای خشک، از تراریوم‌های باز و بدون مهر و موم استفاده می‌شود تا هوای تراریوم از رطوبت بیش از حد جلوگیری کند. تراریوم‌های باز برای گیاهانی که به نور مستقیم خورشید بیشتر نیاز دارند نیز به خوبی کار می‌کند، زیرا تراریوم‌های بسته می‌توانند گرمای زیادی را به دام بیندازند و به طور بالقوه باعث از بین رفتن گیاهان داخل شود.

در زمان ویکتوریا، ناتانیال باگشاو وارد، پزشک مشهور به دنبال علم گیاه‌شناسی بود و آزمایشی را بر روی پروانه‌ها انجام می‌داد، که به صورت اتفاقی تراریوم باغ شیشه‌ای را ساخت. او اولین بار یک کرم ابریشم را با مقداری خاک برگ درون محفظه‌ای قرار داد، بعد از گذشت مدتی مشاهده کرد که درون ظرف مقادری گیاه رشد کرده است. با بررسی‌های فراوان متوجه شد که گیاهان درون این محفظه‌ی سر بسته به خوبی رشد کرده و کمتر آسیب می‌بینند. همین امر باعث شد برای جابه جایی گیاهان بین مناطق و کشورهای مختلف از تراریوم استفاده شود و گیاهان در طول مسیر سالم می‌مانند.

تراریوم که به طور سنتی از شیشه‌های منحنی با درپوش محکم ساخته می‌شود، دارای پایه‌ای از شن، زغال چوب، خزه و خاک است که یک باغ مینیاتوری از گیاهان دوستدار رطوبت درون آن قرار می‌گیرد.

در فرآیندی که تحت عنوان تعرق شناخته می‌شود، گیاهان از خاک رطوبت می‌گیرند و از طریق برگ‌های خود تبخیر می‌کنند. قطرات آب تشکیل شده و از کناره‌های ظرف می‌ریزند و دوباره به خاک بر می‌گردند. این فرآیند چرخه باران طبیعت را تقلید و زندگی گیاهان را حفظ می‌کند.

آموزش ساخت تراریوم ارزان

شما می‌توانید در کمتر از یک ساعت با مواد بسیار کمی تراریوم باغ شیشه‌ای بسیار زیبا و ارزان قیمت بسازید. برای صرفه جویی در هزینه، می‌توانید از فروشگاه‌های در حال تخفیف خرید کرده یا در مغازه‌های عمده فروشی لوازم مورد نیاز را تهیه کنید. می‌توانید از ظروف شیشه‌ای یا حتی کاسه‌های ماهی قرمز بسیار ارزان و در عین حال زیبا برای ساخت تراریوم استفاده کنید. از آن‌جا که گیاهان مناسب برای ساخت این اکوسیستم جذاب همه از نوع کوچک و مینیاتوری هستند قیمت آن‌ها نیز بسیار پایین است.

آموزش ساخت تراریوم

مواد و تجهیزات مورد نیاز برای آموزش ساخت تراریوم باغ شیشه‌ای به صورت زیر هستند:

 • ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی مناسب با در یا بدون در
 • ماله بزرگ یا ماله باغچه
 • سنگ ریزه مناسب یا شن یا شن ساحل
 • زغال چوب فعال (در فروشگاه‌های لوازم التحریر یا فروشگاه‌های حیوانات خانگی یافت می‌شود)
 • گیاهان تراریوم
 • خزه یا سایر عناصر تزئینی (اختیاری)

مراحل ساخت تراریوم ارزان

 • تراریوم را انتخاب کنید

می‌توانید تقریباً از هر ظرف شفافی که دهانه یا درپوش دارد برای تراریوم استفاده کنید. بسیاری از ظروف تراریوم در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها خریداری کنید. اما با هر ظرف شیشه‌ای یا ظرفی که در دست دارید، مانند یک شیشه بزرگ خیارشور یا یک ظرف شیشه‌ای، می‌توان تراریوم مناسبی تهیه کرد. حتی می‌توانید از یک ظرف پلاستیکی سنگین استفاده کنید، البته بیشتر مردم ظاهر شیشه را ترجیح می‌دهند.

هر ظرفی را که انتخاب کنید، باید دهانه آن پهن باشد. البته استفاده از ظروف با دهانه کوچک نیز امکان پذیر است، اما هر چه دهانه ظرف بزرگ‌تر باشد قراردادن گیاه درون آن راحت‌تر است. هنگام قرار دادن گیاه درون ظرف نباید گیاه به دیواره‌ها برخورد کند. هرچه کاسه بزرگ‌تر باشد، گیاه و خاک بیشتری درون آن قرار می‌گیرد. همچنین ظرف بزرگ‌تر امکان اضافه کردن وسایل تزیینی بیشتری نیز برای شما فراهم می‌کند.

 • گیاه مناسب را انتخاب کنید

اولین نکته برای انتخاب گیاه مناسب تراریوم سایز کوچک گیاه است که به هنگام قرار گرفتن درون شیشه به دیواره‌ها برخورد نکند. گیاه انتخابی نباید رطوبت زیادی داشته باشد، زیرا درون ظرف شیشه‌ای خود دارای رطوبت است. به همین دلیل، تراریوم کاکتوس و ساکولنت‌ها گزینه مناسبی برای تراریوم هستند. این گیاهان برای ظروف کاملاً باز پر از مخلوط شن و ماسه درشت نیز عملکرد خوبی دارند.

هنگام انتخاب گیاهان تراریوم، به دنبال گیاهانی باشید که در نور کم تا متوسط رشد می‌کنند. ترکیبی از اندازه، بافت برگ و رنگ برگ را به دست آورید. گیاهان زیادی وجود دارد که برای تراریوم مناسب هستند، از جمله: کروتون، پوتوس، دراكنا، سرخس‌های کوچک، بامبو خوش شانسی، گیاه نماز، خزه، انجیر خزنده و …

 • لایه‌های زهکشی را اضافه کنید

از آن‌جایی که ظروف تراریوم در پایین سوراخ‌های زهکشی ندارد، شما باید یک لایه زهکشی ایجاد کنید تا آب را از ریشه گیاهان دور نگه دارید. یک لایه خزه ورقه‌ای در پایین تراریوم خود قرار دهید تا آب اضافی را جذب کند. اگر خزه ندارید، می‌توانید با یک لایه سنگ صاف شروع کنید. حداقل یک لایه سنگی 2 اینچی در پایین تراریوم قرار دهید. یک تراریوم بلند و باریک به لایه عمیق‌تری از سنگ‌های زهکشی نسبت به یک ظرف کم عمق گسترده نیاز دارد.

بعد، با استفاده از یک قاشق یا ماله بزرگ یک لایه زغال فعال را در بالای سنگ‌ها اضافه کنید. هدف از این کار کمک به تخلیه و کنترل بوی احتمالی است.

 • خزه و مخلوط گلدان را اضافه کنید

در مرحله بعد، یک لایه خزه روی سنگ‌ها و زغال اضافه کنید. این کار باعث می‌شود لایه بعدی شما، خاک گلدان، با زغال سنگ و سنگ مخلوط نشود و همچنین باعث ایجاد جذابیت بصری به تراریوم شما می‌شود.

با یک قاشق بزرگ یا ماله کوچک، مخلوط گلدان استریل مخصوص گلدان را در بالای خزه‌ها اضافه کنید. تا آنجا که می‌توانید مخلوط گلدان اضافه کنید – حداقل چند اینچ. البته توجه داشته باشید که سطح خاک را به اندازه کافی پایین نگه دارید تا گیاهان بدون لمس بالای تراریوم قرار بگیرند.

 • آماده سازی گیاهان

گیاهانی که از قبل خریداری کرده‌اید از جای خود خارج کرده و آماده کاشت درون تراریوم کنید. اگر ریشه آن‌ها زیاد است مقداری از آن‌ها را هرس کنید. هرس ریشه باعث می‌شود رشد گیاه نیز تا حدی کاهش یابد که این نکته می‌تواند برای تراریوم نیز مفید باشد. خاک اضافی را نیز از گیاه جدا کنید.

بعد از آماده سازی گیاه آن را درون تراریوم قرار داده و مطابق با سلیقه خود آن را مرتب کنید.

 • کاشت گیاه

با استفاده از یک قاشق بزرگ، یا انگشتان خود، یک سوراخ برای هر گیاه در مخلوط گلدان ایجاد کنید. هر گیاه را در سوراخ خود قرار دهید و به آرامی خاک را در اطراف آن قرار دهید.

 • تزئین تراریوم (اختیاری)

این مرحله در ساخت تراریوم اختیاری است. اگر دوست داشتید می‌‌توانید با مجسمه، خزه و … تراریوم خود را تزیین کنید.

 • تراریوم را آبیاری کنید

با استفاده از یک اسپری یا یک قوطی آبیاری، گیاهان درون تراریوم را آبیاری کنید. توجه کنید نباید گلدان را کاملا خیس کنید فقط به مقدار کمی رطوبت نیاز دارد. با استفاده از اسپری می‌توانید آلودگی‌های روی شیشه را پاک کنید. هرگز از شیشه پاک کن در داخل تراریوم کاشته شده استفاده نکنید، زیرا باعث مسمومیت گیاهان می‌شود.

 • نگهداری از تراریوم

مراقبت از تراریوم آسان است. هر دو هفته یکبار بررسی کنید که آیا گیاهان به آب نیاز دارند یا خیر. خاک را بررسی کنید و ببینید اگر خشک است مقداری آب به آن اضافه کنید. اگر تراریوم شما بسته است، حداقل یک بار در ماه آن را باز کرده تا هوای درون آن عوض شود. هر برگ را که علائم زردی یا آسیب دیدگی دارد خارج کنید و گیاهان را هرس کنید. توجه داشته باشید به گیاهان درون تراریوم کود ندهید زیرا باعث رشد زیاد آن‌ها می‌شود.

تراریوم کاکتوس

تراریوم کاکتوس نیز یکی از انواع محبوب تراریوم است. این نوع گیاه نیز به نگهداری و مراقبت سختی نیاز ندارد و از گزینه‌های مناسب برای کاشت درون تراریوم است. آموزش تراریوم کاکتوس نیز به همان روش گفته شده انجام می‌گیرد. توجه داشته باشید کاکتوس‌ها به آبیاری و کود زیاد نیاز ندارند.

تراریوم کاکتوس

علاوه بر آموزش‌های گفته شده برای ساخت تراریوم ارزان، می‌توانید آن‌ها را به صورت آماده از بازار تهیه کنید.

 

خرید تراریوم

 

1 – گلدان به همراه گل مصنوعی پرانی طرح لامپ شیشه ای مدل 31267-1

مشخصات کالاگلدان به همراه گل مصنوعی پرانی طرح لامپ شیشه ای مدل 31267-1

مشخصات گلدان به همراه گل مصنوعی پرانی طرح لامپ شیشه ای مدل 31267-1

 • ابعاد : 12 × 12 × 21 سانتی متر
 • وزن : 350 گرم
 • جنس : شیشه
 • سایر توضیحات
 • – لامپ شیشه ای آویز دار
 • – همراه با گلهای مصنوعی پلاستیکی
 • – گردگیری آسان
 • – منعطف بودن شاخه ها و قابلیت حالت پذیری
 • – ثبات رنگ گل
 • – قابلیت شستشو بوسیله بخار شوی
 • – مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت و نور
[ma_sp_button type=”type2″ link=”https://www.digikala.com/product/dkp-559551/%DA%AF%D9%84%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%DA%AF%D9%84-%D9%85%D8%B5%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%B4%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D9%84-31267-1″ text=”گلدان به همراه گل مصنوعی پرانی طرح لامپ شیشه ای مدل 31267-1″]
2 – خاک تراریوم سورین خاک مدل TR03 وزن 5 کیلوگرم

مشخصات کالا خاک تراریوم سورین خاک مدل TR03 وزن 5 کیلوگرم

مشخصات خاک تراریوم سورین خاک مدل TR03 وزن 5 کیلوگرم

 • جنس : خاک
 • تهیه شده از مواد : ارگانیک
 • عملکرد اصلی : تغذیه , گل دهی
 • مناسب برای : انواع تراریوم
 • وزن بسته بندی : 5 کیلوگرم
 • ضد عفونی کننده : بله
[ma_sp_button type=”type2″ link=”https://www.digikala.com/product/dkp-2063143/%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%88%D9%85-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%D9%85%D8%AF%D9%84-tr03-%D9%88%D8%B2%D9%86-5-%DA%A9%DB%8C%D9%84%D9%88%DA%AF%D8%B1%D9%85″ text=”خاک تراریوم سورین خاک مدل TR03 وزن 5 کیلوگرم”]

منابع

https://www.thespruce.com/how-to-make-terrariums-848007

تراریوم + آموزش ساخت تراریوم + خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *