محتوای بلاگری

5 مدل کالیمبا فوق العاده خوش صدا + خرید

5 مدل کالیمبا فوق العاده خوش صدا + خرید

کالیمبا ابزاری با سابقه در صنعت موسیقی است. این ابزار سالیان قبل به وجود آمده و هر روز در حال پیشرفت است.این ساز برای اولین بار در حدود 3000 سال پیش در آفریقای غربی ظاهر شده است. جایی نزدیک کامرون امروز، که از مواد گیاهی مانند بامبو ساخته شده است. در این مقاله به طور مفصل در مورد این ساز، ویژگی‌های آن، شرایط نگهداری و مدل‌های مختلف موجود در بازار صحبت می‌شود.

اولین اسناد اروپایی این ساز در سال 1570، زمانی که کاوشگران پرتغالی از آنها نام بردند، ارائه شد. آنها به لطف آن دوره با شکوه از تاریخ بشریت به قاره آمریکا نیز وارد شده‌اند.

کالیمبا چیست؟

ساز کالیمبا

کالیمبا که برخی آن را پیانوی انگشت شستی آفریقایی نیز می‌نامند، یک ابزار جالب برای نواختن موسیقی است. این ساز از تیغه‌های نازک فلزی، کلیدها یا ریزه‌ها تشکیل شده است که روی یک تخته صدا نصب شده‌اند. سوراخ‌های ویبراتوی وجود دارد که به شکل دادن به نت‌ها کمک می‌کند. این ساز را امبیرا نیز می‌نامند. این سازها بین 7 تا 17 عدد از این کلیدها دارند. قرن‌هاست که در کشورهای آفریقایی برای دفع ارواح شیطانی از افراد بیمار و همچنین دعا برای باران استفاده می‌شود. این ابزار معنای نمادین زیادی در قاره آفریقا دارد.

این ساز برای تولید صدا از نیروی مغناطیس و آهنربا استفاده می‌کند. دارای سه سوراخ در بدنه، یک سوراخ بزرگ در جلو و دو سوراخ کوچک در پشت است. برای نواختن، سوراخ‌ها را می‌پوشانید و سپس با کلیدها به صورت یک حرکت بیرون کشیدن بازی می‌کنید. در عمل بی‌شباهت به چنگ نیست و در سراسر جهان، به طور گسترده‌ای ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طبقه بندی آلات موسیقی، کالیمبا در گروه لاملوفون‌ها (سیستم Hornbostel-Sachs) است. این ساز در مناطق و کشورهای مختلف به شیوه‌های مختلفی تولید و استفاده می‌شود. تقریباً همه تیغه‌های کالیمبا از فولاد ساخته شده‌اند.

برای کوک کردن ساز کالیمبا کافی است با چکش ضربه‌هایی را به بالا و پایین کلیدها وارد کنید ساز شما کوک می‌شود. همچنین می‌توانید از الکتروتیونر یا اپلیکیشن‌های مخصوص این کار استفاده کنید. در واقع با چکش زدن طول تیغه‌های نسبت به پل اصلی ساز تغییر می‌کند. اگر بخواهید صدای سازتان زیر باشد باید با چکش به پایین کلیدها ضربه بزنید، در صورتی که می‌خواهید صدای سازتان بم‌تر شود باید ضربات را به بالای کلیدها وارد کنید.

نکاتی برای خرید کالیمبا

قبل از خرید کالیمبا نکات مهمی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

وزن ساز: وزن رایج اکثر مدل‌های کالیمبا بین 200 تا 300 گرم است. این خرید ساز موسیقی معمولا ساز سبک وزنی است اما ممکن است شرکت‌های مختلف تولیدکننده آن را در اندازه‌های بیشتر یا کمتر تولید کنند. هنگام خرید حتما آن را در دست بگیرید و سازی مناسب با اندازه دستان خود انتخاب کنید. هر چه وزن سایز با دست شما تناسب بیشتری داشته باشد، از استفاده از آن بیشتر لذت خواهید برد.

جنس بدنه ساز کالیمبا: یکی از نکات تاثیرگذار در قیمت این ساز جنس بدنه آن است. بسیاری از آن‌ها از چوب‌های افرا یا گردو ساخته می‌شوند. گاهی اوقات ترکیبی از چوب‌ با فلز برای ساخت آن‌ها به کار می‌رود. برخی نیز از شیشه یا پلاستیک برای ساخت بدنه کالیمبا استفاده می‌کنند.

اندازه ساز: سازهای کالیمبا اندازه ثابتی ندارند و در اندازه‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. هنگام خرید حتما به سایز آن دقت کرده و سازی را تهیه کنید که کار کردن با آن برای شما راحت باشد.

برچسب‌های رنگی: این برچسب‌ها نت‌های موسیقی را به زبان انگلیسی نمایش می‌دهد. این برچسب‌ها جز بخش‌های اصلی ساز نیستند و به صورت لوازم جانبی در اختیار نوازنده قرار می‌گیرند.

تعداد تیغه‌های ساز: این ساز در انواع مختلف با تعداد تیغه‌های مختلف تولید می‌شود. کمترین تعداد این تیغه‌ها 7 است. اگر مبتدی هستید بهتر است از سازی با تیغه‌های کمتر استفاده کنید.

قیمت نهایی محصول: همان‌طور که گفته شد عوامل بسیاری وجود داشته که بر قیمت این ساز تاثیر می‌گذارند. قبل از اینکه برای خرید دست به کار شوید، نکات مهم را در نظر گرفته و با توجه به میزان بودجه در دسترس بهترین ساز را تهیه کنید.

نگهداری از ساز کالیمبا

نگهداری و مراقبت از این ساز بسیار مهم است. در ادامه نکات مهمی برای نگهداری آن ارائه شده است:

همانطور که می‌دانید کالیمبا مشابه بسیاری از سازهای دیگر معمولا از جنس چوب ساخته می‌شود. برای آسیب ندیدن بدنه چوبی آن بهتر است در معرض تابش مستقیم، بارش باران یا محل‌های مربوط قرار ندهید. رطوبت هوا بهتر است بین 40 تا 60 باشد. اگر از این مقدار بیشتر باشد ساز آسیب می‌بیند. می‌توانید از تهویه مناسب برای کاهش میزان رطوبت استفاده کنید.

کلیدهای ساز معمولا از فولاد ساخته می‌شوند. برای پاک کردن آنها می‌توانید از پارچه تمیز کننده نرم استفاده کنید یا به طور مرتب برای جلوگیری از زنگ زدگی کمی ژله وازلین (نفتی) روی نوک پایین کلیدها قرار دهید، این امر باعث می‌شود انگشتان شما به راحتی روی کلیدها حرکت کنند.

چوب‌ها دارای روغن‌هایی هستند که به طور طبیعی ایجاد می‌شوند. بعد از قطع درخت این روغن‌ها تولید نمی‌شوند. در طی یک دوره زمانی، بسته به محیطی که کالیمبا در آن وجود دارد، این مسئله باعث خشکی یا پوسیدگی چوب می‌شود. روغن می‌تواند به محافظت از چوب در برابر رطوبت بیش از حد کمک کند و همچنین می‌تواند باعث لطافت آن شود.

لاک زدن چوب بدنه باعث براق شدن سطح آن می‌شود.

از آن جایی که این ساز دارای ابعاد کوچک است در بیشتر مواقع نادیده گرفته شده و زیر دست پا شکسته و آسیب می‌بیند. بعد از اتمام کار خود حتما آن را در محل مناسبی قرار دهید.

کالیمبا ممکن است ریشه‌ای غنی و داستانی داشته باشد، اما قالب‌های مدرن آن نسبتاً جدید هستند و برخلاف سایر سازهای چوبی، درباره مراقبت صحیح آن چیزهای زیادی نوشته یا مطالعه نشده است.

کالیمبا را برای مدت زمان طولانی در یک وسیله نقلیه یا در فضای باز نگذارید، زیرا تغییرات دما و قرار گرفتن در معرض عناصر آب و هوایی مختلف می‌تواند فاجعه بار باشد.

کالیمبا را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید.

آن را با الکل یا مواد شیمیایی سخت تمیز نکنید.

در صورت امکان آن را در جعبه مخصوص نگهداری کنید.

سطح رطوبت را کنترل و تنظیم کنید.

به کالیمبا زمان دهید تا با تغییرات ناگهانی دما سازگار شود.


معرفی چند نمونه ساز کالیمبا

در ادامه تعدادی از محبوب‌ترین سازهای کالیمبا معرفی شده‌اند:

 • کالیمبا رمیدو مدل RM-704

این مدل ساز که کالیمبا 12 تیغه نیز می‌باشد یکی از نمونه‌های خوش ساخت و پرطرفدار است. جنس بدنه این ساز از چوب و وزن آن 134 گرم است. وزن سبک آن باعث سبکی و خوش دستی این ساز شده است. تیغه‌های این مدل کاملا صیقل داده شده و بر روی برچسب‌های راهنمای نوت‌ها نصب شده است. این ساز گزینه‌ای بسیار مناسب برای کادو است.

کالیمبا رمیدو

معرفی کالیمبا رمیدو

 • کالیمبا رمیدو مدل Insta-S

این مدل کالیمبا رمیدو دارای 17 تیغه است. از جنس چوب ساخته شده و وزنی حدود 257 گرم است. بر روی تمام تیغه‌ها نوت‌های موسیقی قرار گرفته است. از آن‌جایی که تعداد تیغه‌ها در این مدل از مدل قبلی بیشتر هستند، کار کردن با آن برای افراد مبتدی و تازه‌کار سخت‌تر است.

 • کالیمبا جکو مدل K17Ca

یکی دیگر از مدل‌های ساز کالیمبا، مدل K17Ca است. وزن این ساز 500 گرم است و از جنس چوب کافور ساخته شده است. دارای 17 تیغه است که از جنس فولاد هستند. همچنین بر روی گام B major تنظیم شده است. اگر قصد خرید کالیمبا ۱۷ تیغه دارید این مدل گزینه‌ای مناسب برای شما می‌باشد. برای خرید کالیمبا جکو می‌توانید به مراکز معتبر در زمینه ابزار آلات موسیقی مراجعه کنید. قیمت کالیمبا جکو با توجه به مدل و امکانات آن متفاوت است.

کالیمبا جکو

معرفی کالیمبا جکو

 • کالیمبا کیمی مدل Cat Claw

از مهم‌ترین تفاوت‌های این مدل با مدل‌های قبلی جنس بدنه آن است که از اکریلیک شفاف ساخته شده است. وزن این ساز 550 گرم است و دارای 17 تیغه برای نواختن ساز است. وزن کم و ابعاد مناسب این ساز را به گزینه‌ای مناسب برای تمام سنین تبدیل کرده است. یادگیری این ساز با استفاده از برچسب‌های نت روی آن بسیار ساده و آسان است. کالیمبا کیمی دارای طراحی بسیار زیبا و جذابی است.

کالیمبا کیمی

معرفی کالیمبا کیمی

 • کالیمبا نارگیلی

یکی از جذاب‌ترین مدل‌های این ساز کالیمبا نارگیلی است. بدنه این ساز از پوست نارگیل تهیه شده است. صدای این ساز بسیار خاص و زیبا است و به صدای بهشت معروف است. یکی از مدل‌های رایج کالیمبا نارگیلی مدل زیر است. این ساز دارای 7 تیغه برای ایجاد موسیقی است و در دو نوع تیغه کوچک و تیغه بزرگ تولید می‌شود. این مدل ساخت کشور تایلند می‌باشد.

کالیمبا نارگیلی

معرفی کالیمبا نارگیلی

 • کالیمبا ایران ساز

بسیاری از کارگاه‌های ساخت آلات موسیقی در ایران به ساخت ساز کالیمبا ایران ساز اقدام کرده‌اند. کالیمبا ایران ساز مدل C750-17 یکی ازمدل‌های تولیدی در این کارگاه‌هاست. این ساز در دو نوع با حفره و بدون حفره تولید می‌شوند. جنس بدنه آن ترکیب چوب و فلز است و از 17 تیغه برای ایجاد موسیقی استفاده می‌شود.

کالیمبا ایران ساز

معرفی کالیمبا ایران ساز

 • کالیمبا شیشه‌ای

یکی از جذاب‌ترین مدل‌های این ساز نمونه‌های ساخته شده با بدنه‌ای از جنس شیشه است. برای خرید کالیمبا شیشه‌ای می‌توانید به فروشگاه‌های معتبر فروش ابزار آلات موسیقی یا وب سایت‌های معتبر در این زمینه مراجعه کنید.

نواختن ساز کالیمبا بسیار راحت است و یادگیری آن نسبت به بسیاری از سازهای دیگر زمان کمتری می‌خواهد. تیغه‌های این ساز در واقع مانند کلاویه‌های پیانو هستند. استفاده از برچسب‌های روی این تیغه‌های کمک می‌کند تا به راحتی نت‌ها را مشاهده کرده و کار با آن راحت‌تر شود. البته این برچسب‌ها بر روی تمام مدل‌های ساز قرار ندارند و در صورت نداشتن باید جداگانه تهیه کنید. نوع صدای این ساز به صورت کوپه‌ای و سیال است. برخی آن را صدای بهشتی می‌نامند. برای کار با این ساز باید آن را با دو دست نگه داشته و با انگشتان شصت شروع به نواختن ساز نمایید. به این صورت صداهایی به صورت ریتمیک ایجاد می‌شود.

5 مدل کالیمبا فوق العاده خوش صدا + خرید

 

خرید کالیمبا فوق العاده خوش صدا

 

1 – کالیمبا آر اس ای مدل KR17-P

مشخصات کالا کالیمبا آر اس ای مدل KR17-P

اطلاعات کلی کالیمبا آر اس ای مدل KR17-P

 • وزن : 400 گرم
 • ابعاد : 18x13x5 سانتی‌متر
 • جنس : چوب و فلز
 • اقلام همراه
 • کیف مخصوص
 • بند کیف
 • چکش کوک
 • برچسب نت
 • برچسب رنگی
[ma_sp_button type=”type2″ link=”https://www.digikala.com/product/dkp-3042343/%DA%A9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%85%D8%A8%D8%A7-%D8%AC%DA%A9%D9%88-%D9%85%D8%AF%D9%84-k17ca” text=”کالیمبا آر اس ای مدل KR17-P”]
2 – کالیمبا جکو مدل K17Ca
کالیمبا جکو مدل K17Ca
مشخصات کالا Gecko K17Ca kalimba

اطلاعات کلی کالیمبا جکو مدل K17Ca

 • وزن : 300 گرم
 • ابعاد : 18x13x5 سانتی‌متر
 • جنس : چوب معطر کافور و استیل
 • ویژگی‌ها : کوک B-tone
 • 17 صدایی
 • وزن کم
 • قابلیت تغییر کوک
 • دارای هاردکیس ضد آب و ضد ضربه
 • دارای دفترچه آموزشی به همراه QR کدِ تماشای ویدئو های آموزشی برای یادگیری بهتر
 • مناسب تمامی سنین و مکان ها
 • یادگیری سریع و آسان
 • اقلام همراه : هاردکیس
[ma_sp_button type=”type2″ link=”https://www.digikala.com/product/dkp-3042343/%DA%A9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%85%D8%A8%D8%A7-%D8%AC%DA%A9%D9%88-%D9%85%D8%AF%D9%84-k17ca” text=”کالیمبا جکو مدل K17Ca”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *